Książki na jesień: Gabrielle Coco Chanel

Jesień nadeszła pełną parą, ostatnie dni przyniosły jeszcze powiew lata, ale teraz będzie już zimniej, wieczory, jak co roku, staną się coraz krótsze i deszczowe, najwyższa więc pora przygotować porządną listę lektur. Jako, że uwielbiam biografie, zapraszam na przegląd publikacji na temat życia i twórczości legendy mody, dzięki której nie nosimy dziś gorsetów. 

Gabrielle Coco ChanelW mojej domowej biblioteczce zgromadziłam kilka pozycji, których autorzy w bardziej lub mniej przystępny sposób przedstawili życiorys tej drobnej elegantki. Nie ulega wątpliwości, że Chanel zrewolucjonizowała świat mody i większość projektów, rzeczy, które dziś zdeklasowały się w sieciówkach, a po które nadzwyczaj chętnie sięgamy, wyszło spod jej ręki. Mała czarna? Chanel. Kardigany z paskami? Chanel. Żakiet z tweedu bucle? Chanel. Dzianinowy płaszcz? Chanel. Suknia wieczorowa z jasnej jedwabnej siateczki i czarnych koronek? Chanel. Klasyczna, pikowana torebka, która podoba się wszystkim, ale też pasuje do wszystkiego? Chanel. I wreszcie zapach uwielbiany przez miliony kobiet? Chanel No. 5. 
Co ciekawe, projektantka nigdy nie rysowała, swoje dzieła tworzyła na żywych modelkach dziesiątki razu upinając i rozpruwając tkaniny, zanim uznała strój za udany. Praca była dla Coco najtrwalszą miłością i sensem życia. Być może w tym tkwił sekret powodzenia?  

Mademoiselle Chanel. Powieść. C.W. GortnerSfabularyzowana opowieść o życiu Coco Chanel pisana z perspektywy samej Mademoiselle to bardzo dobra pozycja, jeśli chcecie dotknąć historii legendarnej projektantki. Opowiada o dzieciństwie, gorzkich doświadczeniach, ale też wczesnych inspiracjach, które ukształtowały Gabrielle. Powieść przedstawia miłości Coco, jej życie, wejście w świat wielkiej mody, drogę na szczyt i wielkie tragedie. Książka podzielona jest na etapy, które autor nazywa aktami, nie zrażajcie się jednak, tekst napisany jest niezwykle przyjemną prozą. Podtytuł każdego aktu stanowi cytat wypowiedziany przez Chanel i jest to niejako motto dla poszczególnych rozdziałów: 

Akt pierwszy - Córka niczyja 1895 - 1907
"Nie żałuję, że na początku byłam głęboko nieszczęśliwa"

Akt drugi - Rue Cambon 21 1909 - 1914
"Chcę być częścią tego, co nadchodzi"

Akt trzeci - Porzucenie ozdób 1914 - 1919
"Jeżeli urodziłaś się bez skrzydeł, pozwól im swobodnie rosnąć"

Akt czwarty - No. 5 1920 - 1929
"Albo i ja zginę, albo dokończę to, co zaczęliśmy"

Akt piąty - Nie czas na modę 1929 - 1945
"Nie jestem na tyle próżna, aby udawać, że wiem, co przyniesie jutro"

"Mademoiselle Chanel" autorstwa C.W. Gortnera to idealna pozycja na pierwsze spotkanie ze słynną projektantką.Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą. Karen Karbo 


Książka amerykańskiej dziennikarki stanowi zbiór myśli wypowiedzianych przez Coco Chanel w różnych okresach życia, opatrzonych komentarzem autorki. Pozycja lekka, przyjemna, pełna opisów rozmaitych sytuacji z życia Gabrielle, ale też niechronologiczna, dlatego, jeśli chcecie poznać życiorys projektantki, nie warto wybierać jej na pierwszy ogień. Jeśli jednak szukacie wskazówek i inspiracji, by lepiej zaplanować własną garderobę - Księga stylu Coco Chanel może się nieźle sprawdzić. Coco zawsze wyglądała szykownie, hołdowała zasadzie, że mniej znaczy więcej, projektowała modę, która była użytkowa, pozostając jednocześnie luksusową. 

"Zaprawdę powiadam wam, gdy mówię o elegancji, mówię o luksusie. Luksus pozostać musi niewidoczny, ale odczuwalny. Luksus jest prosty. To przeciwieństwo komplikacji."
(...) Niektórzy ludzie uważają, że luksus to przeciwieństwo biedy. To nieprawda. To przeciwieństwo wulgarności. Luksus to przeciwieństwo statusu. To umiejętność zarabiania na siebie byciem sobą. To wolność, by odmówić życia w rutynie. Luksus to wolność. Luksus to elegancja.  

W moim odczuciu Coco Chanel, jak na czasy, w których przyszło jej żyć, była minimalistką o niezwykłej osobowości, kobietą twardą, nieustępliwą i doświadczoną przez los. 
Czar Chanel. Paul Morand


Głównym powodem, dla którego warto sięgnąć po tę publikację są ilustracje Karla Lagerfelda przedstawiające Chanel. Aby zrozumieć historię Coco trzeba, przed otwarciem tej książki przeczytać jedną z powyższych lub solidnie przewertować wikipedię, ponieważ informacje, choć prawdziwe, nie są podane chronologicznie, autor nie wyjaśnia wiele, pozawala za to poczuć klimat artystycznej działalności Coco.


Sekretne życie Chanel No. 5. Pierwsza biografia najsłynniejszych perfum świata. Tilar J. Mazzeo


Przez tę książkę było mi ciężko przebrnąć. Napisana jakby na siłę, językiem, który nieszczególnie przyciąga, choć nie jest to literatura naukowa (być może odbiór to kwestia tłumaczenia?) pozycja o bardzo bogatej bibliografii i przypisach, które "robią" objętość publikacji (przypisy ciągną się przez kilkanaście stron: 283 - 326, podobnie bibliografia 327 - 335, a na koniec mamy jeszcze indeks nazwisk 337-343). Nie ujmuję ilości informacji - jest to dość szczegółowa publikacja, jednak w subiektywnym odczuciu nie była najprzyjemniejsza. 


Mam na liście jeszcze kilka publikacji dotyczących życia i twórczości Mademoiselle Gabrielle Coco Chanel, więc z pewnością za jakiś czas uzupełnię tę listę. 

Ciekawa jestem, czy może Wy czytaliście coś na temat projektantki, co wyraźnie zapadło Wam w pamięć? Piszcie koniecznie w komentarzach! 


Pozdrawiam, 
A.